0.0100" Radius x 0.0950" Pilot DIA - 2° Flare - 3 FL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 87626
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0100" Radius x 0.0950" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 3 Flutes, ZPLUS Coated - HPCR-30125-R.010
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0152 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Shank dia | 0.1250" (1/8) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| # Flutes | 3 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |
| End Style | Corner Rounding- .010 |