0.1000" Radius x 0.1650" Pilot DIA - 2° Flare - 3 FL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 87640
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1000" Radius x 0.1650" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 3 Flutes, ZPLUS Coated - HPCR-30375-R.100
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1052 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Shank dia | 0.3750" (3/8) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |
| End Style | Corner Rounding- .100 |