0.0500" Radius x 0.0770" Pilot DIA - 2° Flare - 3 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87654
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0500" Radius x 0.0770" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 3 Flutes, APLUS Coated - HPCR-30187-R.050
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0552 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Shank dia | 0.1875" (3/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .050 |