0.0620" (1/16) Radius x 0.1160" Pilot DIA - 2° Flare - 3 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87656
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0620" (1/16) Radius x 0.1160" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 3 Flutes, APLUS Coated - HPCR-30250-R.062
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0672 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Shank dia | 0.2500" (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| # Flutes | 3 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .062 (1/16) |