0.0930" (3/32) Radius x 0.1160" Pilot DIA - 2° Flare - 3 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87658
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0930" (3/32) Radius x 0.1160" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 3 Flutes, APLUS Coated - HPCR-30312-R.093
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0982 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Shank dia | 0.3125" (5/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .093 (3/32) |