0.1250" (1/8) Radius x 0.1770" (4.5 mm) Pilot DIA - 2° Flare - 3 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87660
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1250" (1/8) Radius x 0.1770" (4.5 mm) Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 3 Flutes, APLUS Coated - HPCR-30437-R.125
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1303 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .4375 in |
| Shank dia | 0.4375" (7/16) |
| Overall Length | 2.7500" (2-3/4) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 7/16 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .125 (1/8) |