0.1870" (3/16) Radius x 0.2400" Pilot DIA - 2° Flare - 3 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87662
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1870" (3/16) Radius x 0.2400" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 3 Flutes, APLUS Coated - HPCR-30625-R.187
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1923 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Shank dia | 0.6250" (5/8) |
| # Flutes | 3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .187 (3/16) |