0.0250" Radius x 0.0650" Pilot DIA - 2° Flare - 5 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87667
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0250" Radius x 0.0650" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 5 Flutes, APLUS Coated - HPCR-50125-R.025
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0302 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Shank dia | 0.1250" (1/8) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| # Flutes | 5 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .025 |