0.0470" (3/64) Radius x 0.0830" (2.1 mm) Pilot DIA - 2° Flare - 5 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87672
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0470" (3/64) Radius x 0.0830" (2.1 mm) Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 5 Flutes, APLUS Coated - HPCR-50187-R.047
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0522 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Shank dia | 0.1875" (3/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| # Flutes | 5 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .047 (3/64) |