0.0600" Radius x 0.1200" Pilot DIA - 2° Flare - 5 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87674
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0600" Radius x 0.1200" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 5 Flutes, APLUS Coated - HPCR-50250-R.060
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0652 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Shank dia | 0.2500" (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| # Flutes | 5 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .060 |