0.0780" (5/64) Radius x 0.1460" Pilot DIA - 2° Flare - 5 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87676
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0780" (5/64) Radius x 0.1460" Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 5 Flutes, APLUS Coated - HPCR-50312-R.078
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0832 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Shank dia | 0.3125" (5/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| # Flutes | 5 |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .078 (5/64) |