0.1560" (5/32) Radius x 0.1770" (4.5 mm) Pilot DIA - 2° Flare - 5 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 87680
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1560" (5/32) Radius x 0.1770" (4.5 mm) Pilot DIA Carbide 2° Flare Corner Rounding End Mill, 5 Flutes, APLUS Coated - HPCR-50500-R.156
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1613 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Shank dia | 0.5000" (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| # Flutes | 5 |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCR |
| Chipbreaker? | No |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Corner Rounding- .156 (5/32) |