H35ALV-C-030-30750-R.060
- Item Code: HEL 87812
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .7500 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.7500 in (3/4) |
| Length of Cut | 2.2500 in (2-1/4) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Overall Length | 5.0000 in (5) |
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | DPLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Chipbreaker? | Y |