1/4x1x3 SC SQ S3 DPLUS
- Item Code: HEL 87859
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .2500 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.2500 in (1/4) |
| Length of Cut | 1.0000 in (1) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| # Flutes | 3 |
| Overall Length | 3.0000 in (3) |
| Coating | DPLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |