H40ALV-L-30375-R.010
- Item Code: HEL 87921
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3750 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.3750 in (3/8) |
| Length of Cut | 1.5000 in (1-1/2) |
| # Flutes | 3 |
| Overall Length | 3.5000 in (3-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | DPLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |