H35AL-R-30312-R.010
- Item Code: HEL 88015
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3125 in |
|---|---|
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Shank Dia | 0.3125 in (5/16) |
| Overall Length | 2.5000 in (2-1/2) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | Uncoated |