H35ALVC-C-020-30375-R.030
- Item Code: HEL 88069
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3750 in |
|---|---|
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Shank Dia | 0.3750 in (3/8) |
| Overall Length | 2.5000 in (2-1/2) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Chipbreaker? | Y |