HSV-S-40281
- Item Code: HEL 88162
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .2812 in |
|---|---|
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Shank Dia | 0.3125 in (5/16) |
| Overall Length | 2.0000 in (2) |
| # Flutes | 4 |
| Diameter (Fractional) | 9/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |