HSV-LX-40312
- Item Code: HEL 88166
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3125 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.3125 in (5/16) |
| Length of Cut | 2.1250 in (2-1/8) |
| # Flutes | 4 |
| Overall Length | 4.0000 in (4) |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |