HSV-ML-40156-R.030
- Item Code: HEL 88207
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1562 in |
|---|---|
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Shank Dia | 0.1875 in (3/16) |
| Overall Length | 2.5000 in (2-1/2) |
| # Flutes | 4 |
| Diameter (Fractional) | 5/32 |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |