HSV-ML-41000-R.030
- Item Code: HEL 88240
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | 1.0000 in |
|---|---|
| Shank Dia | 1.0000 in (1) |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Length of Cut | 3.0000 in (3) |
| # Flutes | 4 |
| Overall Length | 6.0000 in (6) |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |