HEV-Y-51000
- Item Code: HEL 88247
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | 1.0000 in |
|---|---|
| Shank Dia | 1.0000 in (1) |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| # Flutes | 5 |
| Length of Cut | 5.2500 in (5-1/4) |
| Overall Length | 9.0000 in (9) |
| Coating | APLUS |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |