HEV-S-50312-R.060
- Item Code: HEL 88326
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3125 in |
|---|---|
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Shank Dia | 0.3125 in (5/16) |
| Overall Length | 2.0000 in (2) |
| # Flutes | 5 |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |