HEV-L-61000-BN
- Item Code: HEL 88359
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | 1.0000 in |
|---|---|
| Shank Dia | 1.0000 in (1) |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| # Flutes | 6 |
| Overall Length | 6.0000 in (6) |
| Coating | APLUS |
| End Style | Ball End |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |