1/4 X 82D X 2-1/2 X .060 TIP S5 ZPLUS CM
- Item Code: HEL 88449
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .1090 in (7/64) |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Shank Dia | 0.2500 in (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Overall Length | 2.5000 in (2-1/2) |
| # Flutes | 5 |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |