HPCR-50312-R.078
- Item Code: HEL 88486
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | .0832 in |
|---|---|
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Shank Dia | 0.3125 in (5/16) |
| Overall Length | 2.0000 in (2) |
| # Flutes | 5 |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| End Style | Corner Rounding- .078 (5/64) |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | ZPLUS |