HEV-C-R-50500-R.020
- Item Code: HEL 88500
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .5000 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.5000 in (1/2) |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Overall Length | 3.0000 in (3) |
| # Flutes | 5 |
| Coating | APLUS |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Chipbreaker? | Y |