HEV-C-X-50750-R.060
- Item Code: HEL 88506
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .7500 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.7500 in (3/4) |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Length of Cut | 4.0000 in (4) |
| # Flutes | 5 |
| Overall Length | 6.5000 in (6-1/2) |
| Coating | APLUS |
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Chipbreaker? | Y |