HEV-C-ML-60187-R.010
- Item Code: HEL 88518
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1875 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.1875 in (3/16) |
| Length of Cut | 1.0000 in (1) |
| Overall Length | 3.0000 in (3) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| # Flutes | 6 |
| Coating | APLUS |
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Chipbreaker? | Y |