HEV-C-SR-60625-R.030
- Item Code: HEL 88538
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .6250 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.6250 in (5/8) |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Overall Length | 3.5000 in (3-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| # Flutes | 6 |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |
| Chipbreaker? | Y |