HEV-C-R-70375-R.060
- Item Code: HEL 88548
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3750 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.3750 in (3/8) |
| Length of Cut | 1.0000 in (1) |
| Overall Length | 2.5000 in (2-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| # Flutes | 7 |
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |
| Chipbreaker? | Y |