HEV-RN-A-50250-R.030
- Item Code: HEL 88580
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .2500 in |
|---|---|
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Shank Dia | 0.2500 in (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Overall Length | 4.0000 in (4) |
| # Flutes | 5 |
| Coating | APLUS |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |