HEV-S-70187
- Item Code: HEL 88671
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1875 in |
|---|---|
| Length of Cut | .3125 in (5/16) |
| Shank Dia | 0.1875 in (3/16) |
| Overall Length | 2.0000 in (2) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| # Flutes | 7 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |
| Coating | TPLUS |