HVAL-013-50187-R.010
- Item Code: HEL 88900
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .1875 in |
|---|---|
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Shank Dia | 0.2500 in (1/4) |
| Overall Length | 2.5000 in (2-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| # Flutes | 5 |
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Coating | NPLUS |
| Substrate | Solid Carbide |