HVAL-050-50500-R.030
- Item Code: HEL 88918
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .5000 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.5000 in (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Length of Cut | 2.5000 in (2-1/2) |
| # Flutes | 5 |
| Overall Length | 5.0000 in (5) |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Coating | NPLUS |
| Substrate | Solid Carbide |