HXVR-M-40500-R.040
- Item Code: HEL 88955
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .5000 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.5000 in (1/2) |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| # Flutes | 4 |
| Overall Length | 4.0000 in (4) |
| End Style | Corner Radius- .040 |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | TPLUS |