DNGP432K KC730
- Item Code: KEN 1160916
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1160916
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $35.70/EA
Description
DNGP432K KC730 KENLOC CHIP CONTROL INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | K |
| Coating | TiN |
| Grade | KC730 |
| Included Angle | 55 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .610in / 15.50mm |
| Insert Material | CARBIDE |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 432 |
| Style | DNGP |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .500in / 1/2in / 12.70mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |