DPMT3251LF KC730
- Item Code: KEN 1161945
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1161945
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.02/EA
Description
DPMT3251LF KC730 SCREW ON LF LIGHT FINISHING INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | LF |
| Coating | TiN |
| Grade | KC730 |
| Included Angle | 55 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .458in / 11.63mm |
| Insert Material | CARBIDE |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 32.51 |
| Style | DPMT |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .156in / 5/32in / 3.97mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |