CPGM3251 KC730
- Item Code: KEN 1162901
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1162901
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $25.48/EA
Description
CPGM3251 KC730 MISC KENDEX INSERTS-HD,SCREW-ON,ETC
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | |
| Coating | TiN |
| Grade | KC730 |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .381in / 9.67mm |
| Insert Material | CARBIDE |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 32.51 |
| Style | CPGM |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .156in / 5/32in / 3.97mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |