DR 13.1mm 5XD SC 3F 130D HP B105
- Item Code: KEN 1199434
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1199434
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $335.05/EA
Description
DR 13.1mmx3.0315inx4.8819in JL 3F Shank Diameter: 14.0MM Solid Carbide B105A13100 K10 TF-
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Diameter | .5157 (13.1mm) |
| Flute Length | 3.0315in |
| Length | 5XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4.8819in |
| Grade | K10 |
| Brand | Kennametal |
| Coating | Uncoated |
| Coolant Through | N |