TPGT3251HP KC5010
- Item Code: KEN 1310800
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1310800
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $27.58/EA
Description
TPGT3251HP KC5010 SCREW ON HP HIGH POSITIVE INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | HP |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5010 |
| Included Angle | 60 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .650in / 16.50mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | TRIANGLE |
| Size | 32.51 |
| Style | TPGT |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .156in / 5/32in / 3.97mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |