F3BA0600BWS40 K600
- Item Code: KEN 1805808
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1805808
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $99.02/EA
Description
F3BA0600BWS40 K600 SC ROUGHER B D=6 Z=3 30
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0098 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.5118 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2362 in |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 2.2440 (57mm) |