F3AA0500AWS45 K600
- Item Code: KEN 1805930
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1805930
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $53.36/EA
Description
F3AA0500AWS45 K600 SC DRILL SLOT ENDMILL A D=5 Z=3 45°
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.5512 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |