F3AA1000AWL45 K600
- Item Code: KEN 1805983
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1805983
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $91.53/EA
Description
F3AA1000AWL45 K600 SC DRILL SLOT ENDMILL A D=10 Z=3 45°
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.8661 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |