F3AA1200AWL45 K600
- Item Code: KEN 1805984
- Mfg Part No: 1805984
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $120.89/EA
Description
F3AA1200AWL45 K600 SC DRILL SLOT ENDMILL A D=12 Z=3 45°
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.9843 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |