F3AA1600AWL45 K600
- Item Code: KEN 1805986
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1805986
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $254.44/EA
Description
F3AA1600AWL45 K600 SC DRILL SLOT ENDMILL A D=16 Z=3 45°
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6300 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.5039 (89mm) |