F3BA2000BWX40 K600
- Item Code: KEN 1807051
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1807051
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $371.91/EA
Description
F3BA2000BWX40 K600 SC ROUGHER B D=20 Z=3 30
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.4961 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 4.0945 (104mm) |