F3BA1000BWM40C220 K600
- Item Code: KEN 1807346
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1807346
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $158.52/EA
Description
F3BA1000BWM40C220 K600 SC ROUGHER B D=10 Z=3 30
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.8661 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Coolant Through | Yes |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 2.8346 (72mm) |