F3BA1600BWL40C320 K600
- Item Code: KEN 1807348
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1807348
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $326.10/EA
Description
F3BA1600BWL40C320 K600 SC ROUGHER B D=16 Z=3 30
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6300 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Coolant Through | Yes |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |