F3BA2500BWX40C450 K600
- Item Code: KEN 1807350
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1807350
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $662.00/EA
Description
F3BA2500BWX40C450 K600 SC ROUGHER B D=25 Z=3 30
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0591 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.7717 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Coolant Through | Yes |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 4.7638 (121mm) |